Kalle
Mycket av mitt tänkande händer i stallet. Man går runt där, mockar, fixar maten, fyller på vatten m.m. Sen tar jag in Kalle, borstar och rider/går ut en runda. Det är ju som terapi för själen brukar dem säga, att vara uppe i stallet med hästarna. Och det kan jag verkligen säga att det är! Ett otroligt lugn och man glömmer oftast allt annat man har på axlarna, om det så är något som gnager på en eller något man är stressad över.
Jag får mycket inspiration och idéer när jag är i stallet, för som sagt, där tänker man väldigt mycket och jag mår otroligt bra när jag är med Kalle.
Sociala medier som Instagram, Pinterest, Behance (Adobes tjänst) och bloggar
Såklart måste väl sociala medier vara med för där får man ju otroligt mycket inspiration, vart man än kollar haha! Två av mina favoriter på Instagram med kreativt foto som inriktning ser ni ovanför. Tänkte göra ett inlägg med favoritkonton på Insta i olika kategorier. Jag heter idalinneacaroline där om ni vill börja följa<3
Kreativa bilder
Något jag blir sååå taggad och inspirerad av är kreativa bilder. T.ex. de instakontorna ovanför. Jag har ju tagit några bilder som nu ska redigeras m.m, väldigt kreativa. Får nog tid till dem i helgen wiho.
Resa!!
Åh såklart! Resa är bland det bästa jag vet och det finns inget som inspirerar mig så mycket som att resa, kolla på resebloggar/-instagrams, kolla resmål och planera resan osv. Allt som har att göra med att upptäcka världen är cirkaaa det bästa som finns!
Fina miljöer som parker, caféer, fina gator, restauranger (Läs Göteborg haha)
Älskar verkligen fina miljöer och hade lätt velat sätta mig ner på något mysigt café och blogga för då blir jag så inspirerad. Men ja tyvärr så har vi inget sånt här, småstad och folk hade seriöst kollat snett på en om man tagit upp datorn här typ haha! Nej men det är liksom inte så vanligt här.. därför är jag så taggad när jag ska flytta och få uppleva alla de underbara caféerna och platserna! Och ja läs Göteborg för att jag ÄLSKAR Göteborg och hoppas jag tar mig dit när jag ska flytta och studera<3
Kalendrar/inspirerande böcker
Alltså typ min bok Planera för din lycka och min bok med listor, The 52 lists project. De inspirerar mig så mycket! Och fina kalendrar och block. Även Livsstilsbibeln av Josefin Dahlberg och Vanja Wikström, inspirerande böcker helt enkelt!
Mina favoritpersoner
Min favorityoutuber Elle Darby (Instagram) inspirerar mig något otroligt. Även Marie Fe & Jake Snow (Instagram) och Hannah & Nick, Saltinourhair (Instagram), två travel couples som är goooals! Jobbar på att bli nästa, ska bara hitta någon resepojkvän, hit me up om du har en på lager haha!!
Inredning, som ljus, mysiga (”finare”) kläder, när de är säsongsinrett.
Som nu på hösten åhhh! Sitta nere i sitt rum som är städat, inrett med massa höstsaker, massa höstljus tända så det luktar löv, regn, brasa osv, har på mysig höstmusik och en stor mysig tröja. Aee det kan inte bli bättre! Och så ska det ösregna ute också helst<3 På sommaren är jag mest inspirerad när jag får sitta ute i solsängen eller vid poolen och mysa och ja, sånt gör SÅ mycket för mig!
Godmorgon vännen <3 Alltså åh vilket mysigt inlägg du bjuder på hjärtat! Håller med om så många av dessa punkter! Inredning är verkligen något som kan inspirera, herregud vad ideerna kan flyga när man tittar på inredning. Massa kramar 🙂 <3
Vilka härliga saker som inspirerar dig och bilderna är helt magiska! <3 Kramis
Åh, så himla härligt inlägg! Och på tal om resepojkvän fick jag ett så himla roligt DM på Instagram för ett tag sedan från en indisk man som sa att jag skulle få fler följare om jag hade ”travel couple photos” och erbjöd sig att bli min pojkvän, haha! 😉
Tack så mycket, roligt att du tyckte det!! :’) Hahah mer herregud ja, yes det är så man får gå tillväga om man ej hittar någon haha nej men gud!! :’D
Åh älskar dessa typen av inlägg, ger så mycket inspiration till en själv <3
Så fina höstiga bilder med hästen 🙂
Hoppas du får en trevlig helg 🙂
Kika in på nya bloggen http://www.gosansgodsaker.blogg.se
Kul inlägg och kul att du delar med dig av inspirationskällor 😀
Så härligt att läsa! 😍
Finfin liste og mange punkter som inspirerer meg også!<3
https://siljealice.com
Jätteroligt att läsa! Kan säga att mycket av det du nämnt inspirerar mig med! Och att umgås med min dotter såklart, hon är en stor inspirationskälla för mig ❤️ Jättefina bilder med fina du!
Älskar detta inlägg! Så peppande och bra! Håller med om att resa är riktigt inspirerande hihi!
Men vilka härliga inspirationskällor! <3
men alltså vilket fint, mysigt och inspirerande inlägg! 🙂