– Rak horisont. Tycker de är rätt så viktigt (och klart snyggast!!) men rak horisont när de gäller landskapsbilder. Blir mycket finare, så försök att tänka på det när ni fotar, annars kan man alltid räta upp bilden i t.ex Photoshop!
– Olika perspektiv för att skapa djup. Testa massa olika perspektiv och vinklar när ni fotar landskap och solnedgångar. Ljuset ändras oftast när du ändrar vinkel. Även är de rätt så bra att ha ett vidvinkelobjektiv (t.ex 10-24mm). Vidvinkel passar bäst till bl.a landskap för man kan få ett otroligt fint djup i bilden.
– Horisont under mittlinjen på bilden, även tredjedelsregeln. Horisonten under mittlinjen är ju en smaksak och beroende på var du fotar, men om himmeln är väldigt vacker så rekommenderas det. Ofta är de rätt så snyggt att ha solen antingen åt vänster eller höger, inte mitt i mitten. Regler är dock till för att brytas så testa er fram!

– Väääänta. Solnedgångar ändrar alltid ljus, på bara några minuter. Så ha tålamod och testa som sagt olika vinklar och byt plats! Oftast när solen har gått ner helt så är himmeln otroligt vacker. Så fota solnedgångar länge.
– Liten bländare. = Högt bländartal = Stort skärpedjup = Skärpa på hela bilden. Vid speciellt landskap ska man ha en liten bländare, t.ex f/14 f/16 elr t.o.m f/22.
– Förstärk ljuset med kontrast, mättnad och ändra vitbalansen. För att få de färgstarka färgerna på solnedgången så behövs redigeringen. Dock bara några få verktyg för att solnedgången ska bli extra fin!
– Testa bokeh solnedgång. Som tredje bilden här under. Tycker det bli väldigt fint och lite annorlunda med bokeh solnedgång, testa!

Hoppas ni fick några nya tips om hur man fotar solnedgång!
Fota även på manuellt och i RAW om ni kan det, sååå mycket bättre och man får bestämma alla inställningar själv och ja de blir mycket bättre, träna på det. Och fota i RAW är så mycket bättre för bilden redigeras inget i kameran och blir istället en RÅ-fil som man kan fixa med i Camera RAW utan att den förstörs 🙂 Har skrivit inlägg om både Manuellt läge och JPEG/RAW, kolla i min kategori Fototips så hittar ni :*
Vilka superbra tips 🙂
Otroligt vackra bilder.
svar: haha, ja, helt sjukt.. skulle inte gett mina barn så många chanser med en sådan fin telefon hehehehe :’))
Bra tips!
vackra bilder- älskar att fota solnedgång
tusen tack 😀 Ja jag med 🙂
Så fina bilder och riktigt bra tips!
Så bra tips 😀
Älskar verkligen när du skriver dessa tips ! 🙂
Grymma tips! 🙂
tack snälla 😀
Fota du i RAW alltid då? jag tkr det bara snurra sen jag va på fotokursen i söndags,fota vi har som uppgift att: kompensera för motljus, ute el inne.fota med lågt bländartal, o slutartid 1/125 få se om jag redder ut det;)
sv: Många av låtarna jag la upp tycker jag inte är så bra men dom kommer alltid att påminna mig om London, därför gillar jag dom haha. Men ja, Sam är riktigt bra 🙂
Bra fototips!
Grymma tips! 😀
Såå fina bilder och superbra tips 😀
Så himla fint 🙂
tusen tack 🙂
Så fina bilder 🙂
Så himla bra tips!
Riktigt bra tips 🙂
Massa fina bilder 😀
tusen tack ❤
SV: Åh tack!
Vilka vackra bilder och jättebra inlägg!
Vilka vackra bilder! Superbra tips! Hoppas att det är klart ute snart så man kan få sig en solnedgång att öva på!
Riktigt bra tips och underbara bilder!!
tusen tack finis 😀
Vilka jätte bra tips! 🙂 kram
Så himla bra tips!! mitt största fel är att jag glömmer öka bländaren så måste komma ihåg det, har dock blivit bättre haha 😀 Och JA visst är RAW format det bääästa ever?!?? 😀
Många bra tips.. Och ska man lyssna på någon så är det ju dig. Grymt vackra bilder du tar!
Har du sett sista PLL ännu? Vad tyckte du i så fall? 🙂
Haha åhh taaack :’)) Ja de har jag, blev lite besviken jaa.. fast ändå inte så mycket för visste att detta skulle hända, alltså att vi egentligen inte fick reda på någonting haha, är så van vid det när de gäller PLL asså :’)))) Men jaa, de säger ju att man får veta mer i början av säsong 6, man ska få jättemånga svar och sånt.. så får väl hoppas på det haha 😀 Vad tyckte du? 🙂
Jättebra tips och jättevackra bilder!!! Särskilt tipset vääänta haha 🙂 Aldrig hört någon säga förut faktiskt, men väldigt grundläggande ju!
Sv: Tack så mycket!
så galet fint!!
Åh, härligt med ordentliga tips! Ska verkligen lära mig att fota detta i sommar.
Snyggt!
tack så mycket 😀
Så fina bilder. Det är ju så vackert med solnedgångar! 🙂
Vilka bra tips och det ska jag tänka på nästa gång jag fotar solnedgången 😀
bra tips!
Åh jättebra inlägg
Bra tips 🙂 Så fint med solnedgångar! Älskar att fota djur i solnedgångar för då får man så fint motljus! 😀
Tack så mycket 😀 ja visst är de det! Jaa otroligt fint :’))
Superbra tips!:) Kramisar♥
åh tacktack ❤
Ja, vad kul! Tack så jättemycket! Du är ju gryyym!
Tusen tack fina du!! Så roligt att du tyckte om det :’D
älskar bilderna!!
så bra med tips! uppskattas alltid 🙂
Asså dina tiiips!!! Detta ska jag spara och ta användning av hihi 😀
Hihihih så roligt att du tyckte om dem! :’DD
Bra tips! Tycker också att rak horisontlinje är viktigt. Är btw helt kär i andra bilden, och sista 🙂
så himla fina bilder, är helt kär i solnedgångar!!
sv: taack fina du! 😀